Historia powstania technologii druku laserowego sięga dosyć daleko wstecz, bo 1977 roku – wtedy firma Xerox opracowała pierwszy model takiego urządzenia. Sprzęt był jednak ogromny, współpracował głównie z maszynami typu „mainware”. Nie nadawał się więc do użytku domowego lub w mniejszym biurze. Co tu zresztą mówić o użytku domowym – sam przemysł komputerowy był jeszcze w powijakach. Pierwsza drukarka laserowa, umożliwiająca druk kolorowy została wyprodukowana w 1993 r. przez firmę QMS.
Dwa rodzaje drukarek laserowych
Trzeba bowiem wiedzieć, że – w przeciwieństwie do drukarek atramentowych – przed kupnem urządzenia laserowego, trzeba jasno określić, czy zamierzamy nanosić na papier wyłącznie czarno-białe obrazy i tekst, czy też potrzebny będzie druk kolorowy. Drukarki laserowe dzielą się bowiem na dwie grupy, w zależności od tego, czy wydruki mają być monochromatyczne, czy też wielobarwne.
Drukarki laserowe to dobre wyjście dla biznesu
Drukarki laserowe kolorowe – propozycja Dr Tusz to optymalna inwestycja dla potrzeb większego biura. Są co prawda droższe w eksploatacji, jednak – umożliwiają dużo szybszą pracę. W przypadku, kiedy nie jesteśmy zmuszeni do drukowania dużych ilości dokumentów w krótkim czasie, całkowicie powinna nas zadowolić atramentowa wersja urządzenia. Drukarka laserowa jest bardziej złożonym urządzeniem, niż urządzenie, wykorzystujące tusz. Będziemy więc zmuszeni ponieść większe koszty w przypadku ewentualnej awarii sprzętu. Dla większych firm nie będzie to jednak odczuwalna różnica.
W największych instytucjach i bankach często stosuje się jeszcze nieco dawniejszą formę drukowania – mianowicie drukarki igłowe, które mają między innymi tę zaletę, że nie mają bardzo wysokich wymagań odnośnie papieru, na jakim powstaje wydruk. Całkowicie odwrotnie niż w przypadku urządzeń drukujących, które wykorzystują technologię laserową.